listopada 08, 2017

"Eliza i jej potwory" Francesca Zappia

Eliza ma 18 lat i jest prawdziwą ekscentryczką i nerdem, a do tego boryka się z chorobliwą nieśmiałością oraz brakiem jakichkolwiek znajomych. Drwiny, wyzwiska, przemykanie pod ścianami i nieustanne okupowanie swojego pokoju - tak wygląda jej życie w realu. W internecie za to jest LadyKonstelacją, ekstremalnie popularną na całym świecie autorką komiksu Morze potworne. Ma tam też swoją niewielką, ale wierną grupę wsparcia. Funkcjonuje więc właściwie tylko w sieci, rzeczywistości poświęcając tak mało uwagi, jak tylko się da.
I wtedy do jej szkoły trafia Wallace, były futbolista, a obecnie fan Morza potwornego i twórca fanfików na jego temat, który sprawia, że Eliza zaczyna dopuszczać do siebie myśl o życiu poza siecią. Hm, może związki międzyludzkie mają jakiś sens?
Ona i Wallace stają się sobie coraz bliżsi, dziewczyna nie chce jednak ujawnić mu swojej tajemnicy. Problem w tym, że z sekretów nigdy nie wynika nic dobrego i przez nie cały kruchy świat Elizy może runąć z hukiem… I jak wtedy stawić czoła swoim lękom? Jak pokonać własne potwory? Czy da się być blisko z kimś w realu?

"Powinnam była z tego wyrosnąć.
Powinnam chcieć mieć jakieś towarzystwo.
Powinnam pragnąć przyjaciół, których będę mogła zobaczyć na własne oczy i dotknąć własnymi rękami."
Przyznam, że lektura jest inna niż myślałam. Czytałam poprzednią książkę tej autorki, dlatego chętnie zabrałam się i za tą lekturę. Jak dla mnie, powieść okazała się naprawdę dobra. Oczywiście ma pewne niedociągnięcia, lecz są one maskowane dobrymi rzeczami. Autorka stworzyła świetną lekturę o ponadczasowym brzmieniu, poruszyła świeżą tematykę z którą boryka się dzisiejsza młodzież. Autorka w swojej powieści skupiła się głównie wokół tematyki hikikomori. Niewiele osób o tym mówi, lecz łatwo jest zaobserwować dzisiejsze wycofanie nastolatków, którzy spędzają coraz więcej czasu w Internecie. 

Nasza bohaterka, Eliza ma właśnie zalążek tego problemu. Dziewczyna nie lubi swojej szkoły, realnego życia oraz przede wszystkim ma dość swojej rodziny. Jej najlepsi przyjaciele żyją na odległość, w wirtualnym świecie. Dziewczyna stara się nie wychylać w życiu codziennym, za to w Internecie jest gwiazdą. Eliza tworzy pod pseudonimem LadyKonstelacji komiks, który swoją sławą przykrył już nie jedno dzieło. To istny fenomen! Miliony czytelników czeka na nowe publikacje, a Eliza stara się za nic na świecie nie zawieść swoich fanów. 

Przy jej boku pojawia się Wallace, który ukrywa się w realnym świecie tak samo jak Eliza. Ta dwójka wspaniale się rozumie, chociaż na początku ukrywają przed sobą prawdę o sobie. Wallace jest bardzo ciekawym bohaterem dla którego autorka przyszykowała własną historię. 
"Lubię wmawiać sobie, że może pójdę - lubię wmawiać sobie, że zrobię mnóstwo różnych rzeczy - ale i ja, i mój mózg, i wszyscy inni dobrze wiemy, że koniec końców stchórzę i zabarykaduję się w swoim pokoju z talerzem pizzaroladek i Netfixem."
Mnie osobiście książka bardzo zaciekawiła. Pochłonęłam ją raz, dwa! Pisarka stworzyła świetnych bohaterów dodając dla nich prowokującą fabułę. Ciekawiło mnie jak zakończy się ta historia i przyznam, że zakończenie jest równie dobre jak całość. 

Lekturę polecam wszystkim, którzy lubią takie mądre opowieści. Jest to czytadło bardzo imponujące, o krótkich rozdziałach poświęconych zarówno Elizie jak i jej komiksowi. Mamy tutaj krótkie opisy pokazujące zarysowane strony komiksu, dające czytelnikowi jasny obraz historii, którą żyją fani Morza Potwornego. Bardzo ciekawy pomysł do wykorzystania w powieści.

Moja ocena:
7/10

Wytyczne książki:
Wydawca: Feeria Young
Autor: Francesca Zappia
Tytuł oryginalny: Eliza and her monsters
Seria/tom: - 
Data premiery: 25 październik 2017 r.
Ilość stron: 399
Kategoria: dla młodzieży 
Cena detaliczna: 37,90 zł

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Feeria Young. Zastrzegam, że moja opinia jest całkowicie subiektywna.


*Opis wydawcy.

7 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy to książka dla mnie... Ale wiem komu polecić.

  OdpowiedzUsuń
 2. To może byc coś ciekawego, będę miała ją na uwadze!

  aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w planach, tak jak i poprzednią książkę autorki. Jestem ciekawa, która bardziej mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj chwiałam dodać komentarz, ale okno do komentarzy mi się nie otworzyło :(

  Co do książki mam mieszane odczucia. Nie jestem fanką komiksów, a tam jest wątek... ale fabuła zaczyna zamierać pozytywne oceny n- więc kto wie.

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)