lutego 21, 2014

"Wszystko, co minęło" Agata Kołakowska

  Niezwykłość słowa, lekkość czytania, umiejętność poznania - wszytko to, towarzyszyło mi podczas zagłębiania się w lekturę. Pochłonęła mnie całkowicie i zabrała w swój własny świat, na bardzo krótko. Ta książka porywa, daje czytelnikowi jasny obraz świata "wcale nie doskonałego", a do tego przekonuje, że w życiu ponosi się czasem klęskę. Czy jednak kobieta, zdana przez całe życie na samą siebie, pozwoli by miłość kolejny raz zagościła w jej sercu? Jaką tajemnicę odkryje światu, który nigdy nie był dla niej łaskawy? Czy potrafi jeszcze ufać innemu człowiekowi?
opis:
Opowieść o odważnej kobiecie, która postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę.

Justyna zaczyna wszystko od nowa. W starym życiu była porzuconą córką, starszą siostrą, gotową do poświęceń przyjaciółką i zdradzoną żoną. Teraz jest niezależna, samowystarczalna i bezkompromisowa. Nie szuka przyjaźni, ludzi trzyma na dystans. Obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli nikomu się do siebie zbliżyć. Nikt już jej nie zrani. Złe wspomnienia zostawiła za sobą. Odcięła się od poprzedniego życia. Zmieniła numer telefonu. Przeszłość jednak puka do jej drzwi. Niespodziewanie wraca ojciec Justyny. Dwadzieścia lat wcześniej zostawił rodzinę i zniknął. Czy Justyna mu wybaczy? Czy potrafi otworzyć się na miłość? Czy decyzja o emocjonalnej izolacji w nowym miejscu przyniesie jej szczęście?


 Losy głównej bohaterki w książce są odkrywane przez czytelnika, gdy Justyna zaczyna nowe życie w innym otoczeniu. Wszystkie swe negatywne odczucia zostawiła-jak myślała- za sobą, aczkolwiek przeszłość, ciągle do niej powraca. Pomimo tego, że Justyna chce być niezauważaną w pracy, jej koledzy za wszelką cenę pragną, by była ona ich powierniczką, kompanem od szklanki, jak i podporą w trudnych chwilach. Dziewczyna nie chce, by jej własne problemy ujrzały światło dzienne oraz, traktuje ludzi obcesowo. Jej zachowanie, ma służyć temu, by odciąć się od zdrad i rozczarowań,jakie dziewczyna przeżyła w życiu, od bliskich jej osób. Nie pragnie żadnych więzi, ponieważ wie, że wszyscy ją kiedyś zostawią, a ona będzie cierpieć. 

 Kiedyś Justyna była oczywiście inna. Nowe jej życie jest ukierunkowane przede wszystkim przez dzieciństwo, kiedy dziewczyna przeżyła traumę. Z dnia na dzień, jej ojciec wyprowadził się z domu, zostawiając swoje córki i żonę. Matka dziewczyny stoczyła się na dno pijąc alkohol, a młodsza siostra, zawsze wykorzystywała Justynę, i używała sobie życia do woli. Justyna szybko dorosła i już jako mała dziewczynka musiała stawić czoło przyszłości. To niestety nie koniec jej złej passy w życiu. Wkrótce też przeżywa zawód miłosny jak i traci swą najlepszą przyjaciółkę. 

 Postanowienie by stać się "niewidzialną" dla wszystkich, traci na znaczeniu, gdy w jej życiu na nowo po 20 ponad latach, pojawia się ojciec. Wkrótce poznaje Łukasza, wolontariusza po przejściach w życiu jak ona. Okazuje się, że ten, pomaga jej ojcu w trudnych dla niego chwilach.
 Czy dziewczyna która straciła rodziców przez głupotę własnego ojca, potrafi na nowo mu zaufać? Jaką nowinę zwiastuje jej, jego powrót? Czy pozwoli wejść w swoje na nowo poukładane życie, Łukaszowi? Czy zaufa na nowo miłości? Kto przeszkodzi jej w szczęściu, i kogo dopadnie przeszłość? 

"-Na starość,Justynko, człowiek mądrzeje.
- I co dała ta mądrość?
-Szansę. Spotkania Ciebie, córeczko. Jeśli dostanę taką możliwość, jeżeli istnieje życie po życiu, będę się opiekował Tobą z góry. Obiecuje.
 Obawiam się, że szansa, iż trafisz do nieba, jest nikła, pomyślała Justyna, ale się nie odezwała."

 Po raz kolejny podczas czytania, stwierdziłam,że powieść z literatury polskiej, jest tym co do mnie najbardziej przemawia. Książka bowiem zaskakuje pozytywnie czytelnika, wywołując w nim skrajne uczucia. Gdy już kończyłam ją, towarzyszyły mi niemal łzy, ponieważ nie mogłam uwierzyć w taki rozwój wypadków. Zadawałam sobie też pytania, jak los okrutnie potrafi zagrać, na życiu jednej osoby. Pomimo tego, że wiem, że to jest książka pisana przez autorkę o bardzo kreatywnych poglądach, zdaję sobie sprawę, że książka jest prawdą o świecie. Ile może być takich Justyn, które przez błędy swych rodziców, tracą własne życie, popełniając liczne błędy? Ile jest też takich osób, które nie mają podpory w najbliższych? Książka ta, trafi do serca każdej wrażliwej osoby, ponieważ nie w sposób jest, nie współczuć głównej bohaterce.

 Jej sposób by niemal "ukryć się" przed cierpieniem, jest bardzo dobrze uzasadniony. Nikt bowiem nie zasługuje na tyle tragedii we własnym życiu. Książka nauczyła mnie jednak, by nie poddawać się nigdy. Justyna pomimo wszystko, jest silną kobietą, która walczy o swe życie. Ma prawo by wątpić, lecz pomimo tego, pragnie się realizować. 
 Zasmuca mnie działanie jej młodszej siostry, o której wiem jedno, jest straszną egoistką. Całe życie, nie poświęciła choć jednej chwili, by wesprzeć swą starszą siostrę. W chwili  zaś,gdy umarła ich mama, wypowiedziała słowa, którymi rodzeństwo nie powinno siebie wzajemnie obarczać. No właśnie, lecz czy Justyna uwolniła się od toksycznego działania tej osoby?

 Autorka stworzyła książkę bardzo uczuciową. Tak jak wspomniałam, osoby wrażliwe potrafią znaleźć w niej nawet obraz samych siebie. Jestem szczęśliwa, że posiadam tę pozycje u siebie w biblioteczce, ponieważ pragnę do niej powracać w chwili zwątpienia, gdyż ta książka jest SIŁA. Myślę tak, ponieważ dzięki niej będę zawsze walczyć do końca, tak jak i Justyna. Lektura ta, dodaje odwagi i otuchy by dalej żyć,zwłaszcza kobietom 
 Wszystkim osobom powiem jedno, nie wahaj się by przeczytać tę pozycję. Uwierz mi, odkryjesz w niej wartości, które pozostaną z Tobą na resztę życia. Nie oderwiesz się od niej, ani na chwilkę. 


Moja Ocena:
6/6 !!! 

Wytyczne książki:
Wydawca:Pruszyński i S-ka
Autor: Agata Kołakowska
Rok wydania: 9 stycznia 2014 r.
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura Piękna
ISBN: 9788378396772
                             ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

 Za możliwość przeczytania książki dziękuje autorce. Pomimo tego, że jestem młoda, książka trafiła do mojego serca i w nim zostanie. To była niesamowita podróż niemal we własne życie.

12 komentarzy:

 1. Ta książka niezmiernie mnie interesuje. Uwielbiam silne, wyraziste postaci, które motywują do działania i nie poddawania się, mimo wszelkich przeciwności losu. Ta książka idealnie wpasowuje się w moje gusta czytelnicze. Poza tym okładka jest cudowna. Muszę ją gdzieś upolować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie napisałaś o tej książce, aż chce się biec po nią do księgarni. Koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ty to masz dar przekonywania. :)
  Jak na razie jestem za młody na takie lektury. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jestem wrażliwa, więc na pewno mi się spodoba. Chętnie sięgnę.
  Okładka zachęca do przeczytania a fabuła jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam Wam książkę bardzo serdecznie <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja! Jestem pod wrażeniem.A książkę czytałam i podzielam twoje odczucia w zupełności. To cudowna, niepowtarzalna powieść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Nominowałam Cię do Liebster Blog Awards :)
  http://justbooks17.blogspot.com/2014/02/nominacja-do-liebster-blog-award-jest.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście brałam juz udział w LBA więc nie skorzystam tym razem, lecz miłej zabawy :)

   Usuń
 8. Jak przeczytałam, że będziesz wracać do tej powieści, bo ona jest siłą - to mam wielką ochotę przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie gustuję do końca w tego typu książkach, ale tak świetnie piszesz o niej, że ma się ochotę od razu sięgnąć po nią. Może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja mama czyta takie książki, ja rzadziej, ale może spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się Twoja recenzja. Myślę, że książka mogłaby mnie zainteresować. Zapiszę sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)