stycznia 27, 2017

"U stóp bogini" Chitra Banerjee Divakaruni

Sabitri jest córką niezamożnego piekarza, mieszkającą w indyjskiej wsi, która skrycie pragnie kształcić się na uczelni wyższej. Ciężka sytuacja materialna sprawia, że jej dalsza edukacja jest niemal niemożliwa. Pozornie szczęśliwym zrządzeniem losu Kolbata – wpływowa i bogata kobieta – bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Wkrótce okazuje się, że nie będzie ona usłana różami, ponieważ jeden błąd młodej kobiety rujnuje jej ambitne plany.
Wiele lat później demony przeszłości dopadną córkę Sabitri – Belę. Ścigana marzeniami udaje się ze swoim kochankiem za ocean w podróż do odległej Ameryki. Ziemia obiecana okazuje się zupełnie odmienna od jej wyobrażeń. Swoim zachowaniem Bela nieświadomie odciska piętno na własnej córce, która uczy się trudnej, acz niezapomnianej lekcji o wolności, złamanym sercu i lojalności.
"Wnuczko, ludzie gardzą kobietami bez wykształcenia.
Taka osoba nie ma wielu możliwości. Aby przetrwać,
jest zmuszona znosić złe traktowanie. Musi polegać na
dobroci obcych, która na pstrym koniu jeździ. Nie życzę
Ci podobnego losu…"

 Książka jest piękną ponadczasową lekturą, która poruszy niejedno serce. Powieść ujmuje swoją prawdomównością, niespotykanym przesłaniem oraz prawdziwymi uczuciami. U stóp bogini jest tytułem, który otacza prawdziwa magia. Powieść łączy w sobie kulturę hinduską oraz amerykańską – co tylko dodaje jej uroku. Czytelnik płynie nieszablonowymi szlakami, poznając wspaniałe wartości. Książka nieskazitelnie ujęła mnie swoimi prawdami oraz fantastycznym przekazem.  

 W książce poznajemy trzy kobiety oraz kilku pośrednich bohaterów, którzy wnoszą do akcji wiele ciekawych rozwiązań. Bardzo ujęła mnie opowieść z przeszłości Sabitri – babki, Beli – jej córki, oraz Tris – kolejnej z rodu. Każda z nich żyła w innych czasach, lecz łączy ich podobne przeznaczenie. Wszystkie mają problem z akceptacją własnych matek oraz z porozumieniem się z nimi. Przez brak porozumienia, bohaterzy przechodzą kryzys, który później przeradza się w odosobnienie od rodziny. Najgorzej ucierpiała Tris, która jako najmłodsza z rodu nie potrafi zrozumieć wydarzeń z przeszłości. Bardzo wstrząsnęła mnie opowieść o tej dziewczynie, ponieważ została ona przedstawiona najbardziej gorliwie. 
"Wnuczko, posłuchaj słów prawdy. Ludzie gardzą niewykształconymi.
Aby przeżyć, będziesz musiała żywić
się okruchami ze stołu bogacza. Jak taka kobieta może
rozświetlić nazwisko rodziny?"
 Styl oraz język w powieści zachowany jest na dobrym poziomie. Nie miała problemu z jej odczytem. Dziwię się nawet, że lektura porwała mnie do końca, chociaż zazwyczaj nie czytam tego typu powieści. Ta książka ma w sobie dużą dawkę uroku, który autorka doskonale skomponowała. 
 Tą ponadczasową powieść serdecznie polecam osobom, które kochają lektury lekkie, nieskomplikowane oraz przyjemne. Możecie w niej dostrzec wiele cennych lekcji oraz morałów. Książka doskonale pokazuje jak przeszłość potrafi wpłynąć na przyszłość. Gorąco polecam. 


Moja ocena:
8/10

Wytyczne książki:
Wydawca: Kobiece
Autor: Chitra Banerjee Divakaruni
Tytuł oryginalny: Before we visit the Goddess
Seria/tom: -
Data premiery: 27 stycznia 2017 r.
Ilość stron: 312
Cena detaliczna: 39,90 zł


 Dziękuję serdecznie za egzemplarz Wydawnictwu Kobiecemu. 

13 komentarzy:

 1. Odkąd tylko zobaczyłam tę książkę w pierwszych zapowiedziach bardzo chciałam ją przeczytać i wierzę w to, że w końcu jakoś na nią trafię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. AAkurat ja takich ksiażek nie czytam. Nie sądzę, że spodobałaby mi się, więc nie będe mówić, że chciałabym ją przeczytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca książka. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przychodzisz idealnie w porę z tą recenzją, bo akurat mam na coś takiego ochotę.
  Okładka jest boska!

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem, jeszcze się zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie zapoznam się z tą historią, a teraz jeszcze pozachwycam się okładką - jest piękna! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się, że bohaterki pochodzą z Indii, chętnie wybrałbym się w taką egzotyczną literacką podróż :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)