października 16, 2017

"Żniwiarz. Pusta noc" Paulina Hendel

Pierwsza odsłona serii Żniwiarz!
Mówią, że demony, zabobony i czary odeszły już do przeszłości. Czy na pewno?
Na pierwszy rzut oka Magda jest zwykłą dwudziestolatką. Czas wypełnia jej praca w małej księgarni oraz obowiązki domowe. To jednak tylko pozory, gdyż w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, Magda tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych ucieka najpotężniejsza istota, z jaką żniwiarze kiedykolwiek musieli się zmierzyć. Tymczasem między Magdą a Mateuszem, tajemniczym chłopakiem, który niedawno wprowadził się do miasteczka, zawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna pokazuje Mateuszowi świat słowiańskich wierzeń, nie mając pojęcia, że już wkrótce ona i jej przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.    *           Po takie powieści zawsze sięgałam chętniej niż zwykle. Powieść - chodź fantastyczna -, ma w sobie wielki klimat świeżość i autentyczności. Osobiście wciągnęła mnie na tyle, że aż przeczytałam ją z wielką zachłannością! Autorka stworzyła świetną powieść, która owiana jest tajemnicą oraz niepowtarzalnością. Przede wszystkim podziwiam pisarkę za doskonałą akcję oraz wspaniałe postacie. Pani Paulina doskonale wkomponowała w akcję nadprzyrodzone istoty, które po jej opisie, niemal odżyły w mej głowie. 
"Jakimś cudem od kiedy się urodziła, czuł się odpowiedzialny za Magdę. Jeszcze nigdy nie zależało mu na kimś z rodziny tak bardzo jak na niej. Może dlatego, że była tak podobna do niego?"
 Paulina Hendel fantastycznie udobruchała moją wyobraźnie. Lubię czasami wziąć do ręki książkę o tematyce fantastycznej. Wchodzę wtedy do innego świata. Doceniam wkład i zapał autorki, która skupiła się nie tyle na bohaterach, co na słowiańskich bestiach żyjących pod osłoną nocy. Mamy do czynienia z różnymi potworami, których dostrzec mogą nieliczni ludzie. Nawi, cieniści, duchy, nije , wisielce oraz inne demony, z którymi walczą żniwiarze. 

 Nasi bohaterowie, to Feliks - starszy żniwiarz, który po raz kolejny wciela się w nowe ciało. Żniwiarze są to bowiem osoby, które umierając, nie kończą swego żywotu na ziemi. Wracają oni bowiem na ziemię, wtapiając się w ciała ludzi, których opuściła dusza. Wszystkie wspomnienia pozostają w ich umysłach. Mają oni nadprzyrodzone siły, m.in. szybkość, lepszy słuch oraz siłę. 
 Obok swego kochanego, choć drażniącego wuja, jest Magda. Nastoletnia dziewczyna, która od najmłodszych lat interesuje się istotami nadprzyrodzonymi, pomaga Feliksowi na każdym kroku.. Wkrótce u jej boku pojawia się Mateusz, który nie do końca ma wobec niej dobre zamiary.
"Przecież Polska nie zaistniała ot tak w chwili, kiedy przyjęła chrzest. Na tych samych terenach działo się wiele ciekawych rzeczy, żyli ludzie, którzy wierzyli w starych bogów oraz najróżniejsze demony. Mieli swoje świeta, własne tradycję. Chrześcijaństwo, nie mogąc tego wszystkiego wyplewić z umysłów ludzi, zaczęło przejmować niektóre ze starych zwyczajów."
 Autorka doskonale wkomponowała charaktery bohaterów w ich mentalność. Feliks jest grubiański, Magda pyskata, a Mateusz niebezpieczny. Ta trójka doskonale dopełnia się w akcji. 
 Osobiście polecam powieść całkowicie! Szybko wciągnęłam się w akcję, zaś jeszcze szybciej poddałam się w wizji autorki - jakoby na świecie żyły istoty których lepiej nie spotykać na swojej drodze. Z wielkim zapałem biorę się za poznanie kolejnej części, która mam nadzieję, okaże się równie wciągająca!

Jeżeli lubicie pogańskie wierzenia, nadprzyrodzone istoty oraz charakternych bohaterów, to ta seria jest dla Was!

Moja ocena:
9/10

Wytyczne książki:
Wydawca: Czwarta Strona
Autor: Paulina Hendel
Seria/tom: Żniwiarz/I
Data premiery: 10 maja 2017 r.
Ilość stron: 431
Kategoria: fantastyka, 
Cena detaliczna: 36,90 zł


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona. Zastrzegam, że moja opinia jest całkowicie subiektywna.


*Opis wydawcy.

12 komentarzy:

 1. Czytałam i jak na polską fantastykę interesująca pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka książki właściwie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się doczekać, aż przeczytam tę książkę, bardzo mnie ciekawi tematyka. :D
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooooooo to mnie zachęciłaś! Uwielbiam taką tematykę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama miałam okazję przeczytać ją całkiem niedawno i z tego, co widzę, to nasze wrażenia z lektury są bardzo podobne ;) Drugi tom również nie jest gorszy, teraz tylko pozostaje czekać na trzeci, bo zakończenie w tkim momencie powinno być karalne :P

  Pozdrawiam cieplutko^^
  Książki bez tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 6. Normalnie wszędzie dzisiaj trafiam na tą ksiązkę :) Jakiś wysyp chyba.

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)