czerwca 02, 2014

"Z poczwarek w motyle" Patrycja Żurek

 Video-recenzjaGdy życie przytłacza nas za bardzo, wtedy nie mamy chęci na nic. Nie obchodzi nas to, jak inni się czują, jak sobie radzą. Mamy wtedy własne problemy, z którymi chcemy dać sobie radę sami. Nie przewidujemy jednak, że wokół nas są takie osoby, które potrzebują naszej bliskości. Odcinanie się od świata i od nich, to największy błąd jaki możemy popełnić. Takie właśnie przeciwności losu, wyzbycie się świata i rodziny, oraz własne zatracenie, można zauważyć w tej książce. Wszystko oczywiście się zmienia, lecz czy na lepsze?
 Dwie kobiety, dwa różne światy. Przyjaciółki z dawnych lat, które nie są ze sobą tak blisko jak kiedyś. Problemy, udręki i kilometry, ich od siebie oddaliły. Czy dane jest im na nowo się spotkać na tej samej drodze?
 Zuzanna jest matką, żoną i przede wszystkim osobą, która została skrzywdzona przez przeszłość. Jej rodzice pozostawili po sobie jedynie ból i skrzywdzenie na resztę jej życia. Kobieta bowiem nie potrafi odnaleźć się w świecie. Nic ją nie cieszy, mąż jest jej obojętny, ona sama najchętniej całe dnie spędzałaby w łóżku. Zuza ma depresję, z której tak na prawdę nie do końca chce wyjść. Czy znajdzie w sobie tę siłę?
 Sylwia jest kobietą spełnioną. Tak można by o niej powiedzieć, gdyby nie cień na jej życiu. Tragedia jaka się odegrała w przeszłości, nie daje o sobie zapomnieć. Kobieta jednak walczy. Nie poddaje się duchom przeszłości. U jej boku, wiernie stoi Andrew, jej mąż i zarazem najlepszy powiernik tajemnic. Żyje im się wspólnie dobrze, choć mężczyzna jest od niej dużo starszy. Nic jednak, nie jest dla nich ważne, oprócz ich szczęście. Sylwia wraca do rodzinnego domu, ponieważ jej mama leży na łożu śmierci. Jakie demony wyjdą z ukrycia?
 Spotkanie dwóch przyjaciółek nie należy do tych idealnych. Na początku wroga Zuza, nie daje się omotać Sylwii. Dopiero ultimatum jej męża, którego nie kocha, powoduje, że pozwala Sylwii sobie pomóc. Czy kobiety znajdą rozwiązanie dla kłopotów Zuzy? Jaką tajemnicę odkryje przed Zuzanną, Sylwia? Czy to pozwoli by kobieta zmieniła podejście do życia?

 Z pisarką, jaką jest Patrycja Żurek, spotkałam się po raz pierwszy w tej właśnie książce. Mogę rzec, że to spotkanie jest bardzo udane. Autorka napisała bardzo dobrą, uczuciową i pełną sprzecznych historii, książkę, jak przeszłość potrafi złamać człowieka. Ta trudna tematyka, powoduję, że czuję szacunek do autorki. Nie każdy lubi pisać o prawdziwym życiu i o tym, jak ono jest niekiedy skomplikowane. Wplotła ona w swoją pozycje różne tragedie. Każda z bohaterek, na własny rozum próbuje sobie z nimi radzić. To czy im się to powiedzie, czy też nie, można dowiedzieć się, czytają książkę.

 Lektura ta nacechowana jest wieloma uczuciami, które nie do końca są pozytywne. Dużo emocji sprzecznych, da się zaobserwować, patrząc na Zuzannę. Kobieta nie radzi sobie z własnych życiem, ponieważ na jej psychice, odmalował się cień związany z rodzicami-pijakami. Bardzo współczułam Zuzie, ponieważ pomimo tego, jak jest jej źle, miałam wrażenie, że kobieta nie chcę się podnieść. Z Sylwią jest inaczej, lecz w cale nie lepiej. Ona również musi przezwyciężyć wiele przeciwności.

 Bardzo zaprzyjaźniłam się z głównymi bohaterkami, a pomocą tutaj stała się narracja. To dzięki niej, wiedziałam o czym myśli dana osoba. Wszystko co przeżywają główne bohaterki, możemy poczuć. Świat bowiem, jest widziany oczami zarówno Sylwii jak i Zuzanny. Pojawia się też i trzecia osoba, która ożywia akcję w książce. Jest nią Katarzyna. Choć na początku jest ona zwykłą przyjaciółką męża Zuzy, to później coś powoduje, że to się zmienia. Co? Tego nie mogę zdradzić, powiem jedynie, że dzięki Katarzynie, dostrzec można widmo zdrady.

 Uwielbiam gdy tytuł książki, wiąże się bezpośrednio właśnie z nią. Bardzo lubię odkrywać, co tak na prawdę tytuł skrywa pod sobą. W tym wypadku, jest on całkowicie adekwatny do całości utworu. Dostrzegam bowiem wiele aspektów własnego życia dzięki tej pozycji. Wiele razy skupiam się na tym, jak powinnam się zachowywać w przyszłości.Teraz, wiem też, że kobieta musi być nie tylko dobrą matką, ale też dobrą żoną. Każdy bowiem, kto wkracza w dorosłość, musi wiedzieć, że życie nie jest słodkie. Ta książka ukazała mi, że nawet największe szczęście, może zniknąć.To wielka lekcja dla mnie.

Książkę polecić mogę dużej ilości osób. Jest ona bowiem przeprawą którą, z czystym sumieniem mogę rzec, powinien odbyć każdy, kto myśli że życie jest złe. Pozycja ta pokazuje, że nawet największe nieszczęścia, można przezwyciężyć. Polecam więc ją bardzo serdecznie, ponieważ jest ona tego warta.

Moja ocena:
5-/6 !!!

Wytyczne książki:
Wydawca: Wydawnictwo e-bookowo.pl
Autor: Patrycja Żurek
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 258
Kategoria: dramat,literatura kobieca
ISBN: 9788378592211
Cena detaliczna: 32.00 zł


Za egzemplarz dziękuję bardzo autorce, Pani Patrycji Żurek :)20 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo, bardzo mi się podoba :) Warto ją polecać!! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Już sama okładka zachęca do tego, by przeczytać tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nie dla mnie :D
  Ale recenzja jest jak najbardziej ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię tego rodzaju książek, jakoś po prostu mi nie podchodzą.

  OdpowiedzUsuń
 5. mnie ta książka nie przekonała do siebie niestety, ale bardzo podobało mi się podejście autorki, jest zdystansowana, a to wcale nie tak częsta cecha u autorów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już chyba gdzieś o niej czytałam... Cenię polskich autorów, więc pewnie przy okazji dałabym szansę tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polska literatura, no no! Kiedyś będzie trzeba przeczytać, szczególnie, że czytam samą literaturę zagraniczną
  http://art-forever-in-my-mind.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł jest świetny, muszę kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm. Zazwyczaj nie czytam tego gatunku. Skupiam się raczej na pozycjach, które sobie upodobałam, aczkolwiek... muszę przyznać, że zachęciłaś do poznania pani Patrycji. Prawdopodobnie nie będę mieć okazji przeczytania jej książki, ale gdyby się natrafiła, z pewnością bym skorzystała. :) Czasem warto przeczytać dla odmiany coś życiowego :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to Kochana! Polecam Ci tę książkę i mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać :))

   Usuń
 10. Potrzebuję czasem takich optymistycznie nastrajających lektur. Fajne odkrycie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Naprawdę interesująca lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasami nijak nie potrafię dopasować tytułu do treści, za to mam wielką radochę, gdy uda mi się odgadnąć skąd taki a nie inny tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę mam, ale niestety brak mi ostatnio czasu na czytanie i tylko ograniczam się do książek od wydawnictw, ale postaram się w wolnej chwili skusić i na powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kupiłam za cenę promocyjną u samej autorki i... jestem bardzo zadowolona. Naprawdę fajna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe, ciekawe :) w sumie mogłabym przeczytać w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam w domu inna książkę autorki: Kobietki. Jeżeli mi się spodoba to sięgnę i po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przepiękna okładka, jestem pewna, że nie zawiodę się na treści i będę tak samo zachwycona, jak Ty, kiedy w końcu przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)