marca 11, 2014

"Dzieci planety Ziemia" Luiza Dobrzyńska

Wyobraź sobie, że musisz emigrować z planety Ziemia, ponieważ zagraża jej zagłada, gdzie byś się udał? Czy podjąłbyś się zadania, życia na innej planecie gdyby okazało się to konieczne? Czy potrafiłbyś chronić własną egzystencję na planecie innej niż Ziemia? Jak myślisz, czy czułbyś się tam dobrze? Zobacz, jakie przygody spotkały bohaterów książki ''Dzieci planety Ziemia".

Opis:
Po dwudziestu dwóch miesiącach kosmicznej podróży kawalkada statków ląduje na Patris. Przepiękna planeta wita przybyszów bogactwem nieskażonej żadną cywilizacją przyrody. Lecz czy okaże się do końca przyjazna? Czy załodze pod dowództwem kapitana Kirka Willnera uda się pokonać niewidoczne dla oczu niebezpieczeństwo, które zagraża ich życiu? Czy wreszcie będzie można bezpiecznie obudzić resztę zahibernowanych na czas podróży osadników? Jakie jeszcze niespodzianki czekają na kosmicznych śmiałków na przedziwnej planecie Patris? Czy poczują się tu jak na Ziemi?


  Książka „Dzieci planety Ziemia”, to bardzo mocno wyidealizowana powieść o przyszłości, która łączy w sobie nie tylko postęp techniczny, ale i postęp dotykający natury człowieka. Wszystko zaczyna się od tego, że członkowie załogi, opuszczają Ziemię, i docierają do Patris. Okazuje się, że nowe miejsce, jest bardzo podobne i zbliżone fauną i florą do Ziemi. Życie na innej planecie, płynęłoby dobrze, gdyby nie fakt, że wszędzie , czyhają na człowieka nieznane mu niebezpieczeństwa. 

 Historię w książce poznajemy na podstawie kobiety, Etty, która zajmuje się sporządzaniem kroniki. Etta, jest zerem, czyli osobą niepłodną. Z tego powodu, czuje się wyobcowana i pozbawiona normalności. Świat bowiem sporządził nowe prawa, które takie osoby sprowadza,do grupy najsłabszych. Etta ma przy swoim boku Raula, androida, który jest dla niej zastępcą mężczyzny w życiu. Uczuciowość kobiety i chęć bycia przy prawdziwym mężczyźnie, wpycha ją w ramiona dowódcy ich załogi, Kirka. Ich spotkania nie są  jednak tak wspaniałe, jakby chciała Etta. Dla mężczyzny bowiem, nie liczy się nic prócz załogi i przystosowania się jej, do nowego życia.
 Niespodziewanie, gości na planecie Patris, zaczynają spotykać dziwne rzeczy. Niebezpieczeństwo zostało zwrócone przeciw nim, zaś oni, nie wiedzą jak mu się przeciwstawić. Winą tego jest fakt, że ludzie giną z ręki niewidocznego stwora. Z czym mają do czynienia nowi mieszkańcy planety? Czy przeżyją oni ten atak? Czy życie na obcej planecie, może być bezpieczne?  Kto zginie, a kto przetrwa oraz jak prawda o prawdziwej Patris, wpłynie na załogę Kirka?

 Gdy zaczęłam czytać tę pozycje, na początku, musiałam się na niej  maksymalnie skupić, by poznać historie ludzi w niej opisanych. Winą tego był fakt, że nowoczesność opisana w niej, jest jak dla mnie, nie do pomyślenia. Szokujące wynalazki, nowe i dziwne miejsca na planecie, powodowały że niemal popadałam w absurd. Pomimo tego, to działa na korzyść tej książki. Jest to bowiem fikcja, ukazująca nowy świat (nową przyszłość),widzianą oczami autorki. Postęp, jaki nastąpił w cywilizacji, budzi w moim odczuciu podziw, ale i strach. Nie wyobrażam sobie życia w świecie, który dziesiątkuje ludzi na tych lepszych i gorszych.  
 Autorka zdała test maksymalnie, jeśli chodzi o zadziwienie czytelnika „innością” i pomysłowością. Niebywale, lektura ta wciągnęła mnie całkowicie, i z zapałem śledziłam losy Etty i innych z członków załogi.

Muszę wspomnieć, iż język w tej pozycji jest dość łatwy dla czytelnika. Uważam, że nawet naukowe zwroty, nikogo nie zrażą do siebie, a  każdego wielbiciela sci-fi przyciągną jeszcze bardziej. Ponadto, język od początku wprowadza czytelnika w świat, z którym na co dzień bytują bohaterowie. Jest to więc dobry sposób, by utożsamić się z bohaterami.

 Czy mogę coś jeszcze dodać by zachęcić Was, byście sięgnęli po tą pozycję? Myślę, że każdy, kto kocha takie serie jak Star Trek nie będzie nudzić się przy tej książce. Wiedz, że jeśli lubisz ST, to ta pozycja jest też obowiązkową historią dla Ciebie! Koniecznie po nią sięgnij! ;)

Moja ocena:
4+/6 !!!Wytyczne książki:

Wydawca: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
Autor: Luiza Dobrzyńska
Liczba stron: 311
Rok wydania: 10 grudnia 2013
Kategoria: sci-fi, fantasy
ISBN: 9788364426001              ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 Za możliwość przeczytania tej pozycji, dziękuję autorce. Pani Luizie Dobrzyńskiej.

17 komentarzy:

 1. książka nie jest w moich klimatach, ale odrobinę mnie zachęciłaś. Tym bardziej, że język jest łatwy, na ogół takie książki mnie męczą stylem pisarzy :( Okładka jest śliczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam! :)

   Usuń
 2. Tak w sumie to jestem jej bardzo ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy wygląd :3
  Ładnie, ładnie ;)
  Książkę już od jakiegoś czasu mam na oku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję, dziękuje! :)
   Poluj i czytaj :)

   Usuń
 4. Pięknie tutaj! :3
  Książkę obecnie czyta Klaudia, ciekawe czy bd mieć podobne odczucia :))
  Świetna recenzja! I ja przeczytam tą ksiażkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta powieść obecnie mnie nie interesuje, bo wolę skupić się na czymś innym, ale może w przyszłości... :)
  Ładnie tu teraz :) Ale mam jedno zastrzeżenie, czy prośbę - w postach przydałaby się większa czcionka, dla takiego okularnika, jak ja to ważne :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! :) Wszystko dla Ciebie :*
   Dziękuje za opinię :)

   Usuń
 6. Czytałam "Duszę" tej autorki, więc z chęcią zajrzałabym i do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale zmiany u ciebie! Oczywiście na plus:)
  co do samej książki tym razem podziękuję, ponieważ jej tematyka jakoś nie zaciekawiła mnie aż tak bardzo, jakbym chciała.

  OdpowiedzUsuń
 8. To nie są moje klimaty. Odrealnione historie nie robią na mnie wrażenia, ale z pewnością mają swoich zwolenników :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czuję się zachęcona mimo mankamentów. Na pewno niedługo ją zamówię ;) Wydawnictwo literackie ma świetne okładki :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm... sama nie jestem pewna, przekonana do tej pozycji. Myślę, że na razie sobie ją daruję. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tej autorki, ale zaciekawiłaś mnie, więc może w przyszłości rozejrzę się za tą książką. :) Gorąco pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. ;0Nie czytałam żadnej książki tej autorki i powiem Ci, że mnie zainteresowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Troszkę nie w moim typie, ale może miłośnikom gatunku rzeczywiście się spodoba. Ciekawa główna bohaterka. Może autorka coś z siebie więcej w nią włożyła? Jakoś by mi to pasowało do krótkiego życiorysu tej autorki, który chyba na stronie wydawnictwa kiedyś widziałam...

  Okładka, jak dla mnie, troszkę staromodna. No, ale może właśnie o to chodzi - może ma się kojarzyć z dawnymi powieściami tego typu. Zwłaszcza czcionka robi takie wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaciekawiłaś mnie, chętnie przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)