lipca 22, 2014

"Maska" Anna Kekus

 
Czasami dochodzi do sytuacji, gdy człowiek przyodziewa na twarz różnego rodzaju maski. Powodem tego może być cierpienie, bądź też chęć ochrony własnego „ja”. Maska ma ukryć wszelakie głębsze uczucia, by nie były wykorzystane później, przeciwko nam. Co się stanie, gdy miłość znajdzie lukę spowijającą maskę? Czy da się żyć z drugim człowiekiem, jedynie dla erotycznych uniesień?


 Dwoje ludzi spotyka się w barze, gdzie bliższe poznanie powoduje, kontakt fizyczny. Sex miał być jedynie miłym przejawem bycia na Hawajach, dwójki nieznających się Polaków. Życie jednak potrafi skomplikować się w najmniej spodziewanym czasie.

 Filip jest młodym, przystojnym i dobrze zapowiadającym się biznesmenem, który zajmuje się organizowaniem ekipy murarskiej. Nowy kurort powstający na Hawajach, ma być wielkim projektem, który wykonuje. Jego proza życia istnieje jedynie, wśród przelotnych znajomości, zwłaszcza kobiecych. Wszystko zmienia się, gdy poznaje nową współpracownicę.

 Matylda jest projektantką wnętrz z zamiłowania i prawdziwej pasji. Los sprawia, że zostaje ona pokrzywdzona już we wczesnym dzieciństwie. Konsekwencje dawnego wypadku, dalej się za nią ciągną. Kobieta wie, że jedyne co ma, to własny spokój ducha. Tym samym też, pokonana przez wizję grzecznej swej natury, jako kobieta już dojrzała, postanawia przespać się z byle jakim mężczyzną. Traf sprawia, że okazuje się nim być Filip.

 Jak potoczą się losy dwojga ludzi, którzy mają odmienne ideały w codziennym życiu? Czy ich życie zapatruje się na bycie z kimkolwiek? Dlaczego boją się zaangażowania i czułości? Jedno jest pewne. Tych dwojga połączy długi i namiętny akt seksualny, który niejedno namiesza w ich życiu. Choć na pozór książka nie ma w sobie zbyt wiele objętości, to muszę powiedzieć, że zawarte w niej jest dosłownie wszystko, z umiejętnym wyczuciem stylu. Gdy zaczęłam, ją czytać, zauważyłam że mam do czynienia z erotykiem, z naprawdę dobrym smaczkiem. Wcale mnie to nie przestraszyło, gdyż osobiście do tego typu książek, chętnie od czasu do czasu zaglądam. Pomimo tego, że lektura ta posiada wiele scen uniesienia, ma ona również w sobie ciekawą prawdę o życiu. Zaczynając jednak od wad, pragnę powiedzieć o tym, co bardzo rzuca się w oczy w tejże lekturze. Osobiście uważam, że ciągłe opisy, jaki ubiór mają na sobie bohaterowie, jest absolutnie zbędny. Autorka w tym wymiarze nieco przesadziła, co naprawdę każdy odkryje w tej książce. Mimo tego małego mankamentu, szczerze powiem, że reszta pozycji jest bez zarzutu. Anna Kekus ma dobry styl pisania i przede wszystkim pomysł na książkę. Wplotła ona w erotyczne uniesienia nieco prawdy o życiu i piękny krajobraz, co bardzo umiliło akcję. Można powiedzieć, że jej wizja bohaterów ukazuje, że los jest przewrotny. Spotykają się oni na końcu świata, choć oboje mieszkają niedaleko siebie."(...) uczucia wiążą, a ja nie chcę być przywiązany do niczego ani do nikogo. Chcę cieszyć się życiem i sukcesami, jakie ono niesie. W pracę wkładam cały swój czas i energię, bo daje mi satysfakcję, a każdy skończony projekt to kolejny szczebel w mojej karierze."

 Jeśli chodzi o bohaterów, to przyznam, że Filip bardzo mnie się spodobał, jako mężczyzna, który wie co może osiągnąć. Tak samo zresztą jest z Matyldą. Dziewczyny nie w sposób jest nie lubić i jej nie kibicować. Tych dwojga razem, robi wybuchową mieszankę. Mogę rzec, że dwoje ludzi którzy nie potrafią kochać i żyją jedynie pracą, spotyka wielkie rozczarowanie i przegrana. Nad ich głowami rozkwita miłość. Obronić się przed nią nie potrafią.


 Co do tytułu pozycji, to można go zinterpretować na różne sposoby. Jest on zarówno metaforą, jak i rzeczą, jaką jest zwykła maska. Cieszę się, że potrafiłam odnaleźć w niej tego typu porównania. Utwór ten daje bowiem dużo do myślenia, ale również i relaksuje. Nie nudziłam się przy nim, a wręcz przeciwnie. Z przyjemnością się w nią zagłębiałam."Tracił przy niej możliwość myślenia i rozumowania. Był spontaniczny, a to nieczęsto się mu zdarzało."


 Podsumowując powiem, że pozycji tej nie w sposób jest porzucić niedoczytanej. Przyznam jednak, że miesza ona nieco w głowie. Zarówno same przygody bohaterów, piękne miejsca jak i sam fakt, że książka jest nieprzewidywalna, powoduje, że każdy powinien polubić tę pozycję. Najbardziej jednak spodoba się wszystkim, niespotykane zakończenie. W ogóle nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Dzięki niemu, pozycja ta zyskała w mych oczach jeszcze więcej. Liczę, że autorka niedługo napisze kontynuację „Maski”, ponieważ strasznie mnie korci, jak dalej będą wyglądać losy Matyldy i Filipa. 


 Jedyne co mnie pozostaje do dodania, jest fakt, by osoby, które lubią książki połączone gatunkowo, powinny się skusić koniecznie na tę pozycję. Myślę, że odrobina erotyku połączonego z romansem i dramatem, na wakacyjny dzień jest bardzo wskazany!

Moja ocena:
7/10 ! (bardzo dobra)

Wytyczne książki:
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza
Autor: Anna Kekus
Data premiery: 2014 r.
Ilość stron: 244
Kategoria: romans,erotyk,
ISBN: 9788380116276
Cena detaliczna: 26 zł

 Recenzja napisana dla portalu Secretum.pl14 komentarzy:

 1. Ciekawe. Ostatnio nawet mam taki humor a'la romans, więc myślę, że gdybym miała taką możliwość, chętnie sięgnęłabym i po ten tytuł. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie połączenie na lato idealnie się nadaje :) Słyszałam już o tej książce i bardzo mnie ona intryguje, zdzierżę nawet te wątki erotyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta okładka jest magnetyczna ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, a opis brzmi interesująco. Muszę sobie zapisać ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie erotyki - a z dobrym smakiem - to jeszcze lepiej. Pierwszy raz czytam o książce, ale będę ja miała na uwadze :) Troszeczkę zniechęcają mnie te dokładne opisy - nie lubię tego w powieściach :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest erotyk? serio? Okładka jest masakryczna, dosłownie paskudna ale chyba przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo chciałam napisać:) Okładka beznadziejna, ale książkę może przeczytam.

   Usuń
 8. Również na samym początku lektury zwróciłam uwagę na sceny erotyczne i szczerze powiedziawszy trochę się obawiałam, że będzie ich za dużo. Na szczęście były wyważone i w odpowiednich miejscach.

  Ogólnie książka rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szukam od dłuższego już czas jakiegoś ciekawego erotyku, a widzę, że ten tytuł warty jest uwagi. Zapisuję:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe połączenie gatunkowe. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś na teraz już nie będę jej poszukiwać, ale jeśli będę miała okazję kiedyś to chętnie przeczytam, bo jednak trochę mnie zaciekawiła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeden z tych nielicznych erotyków, które naprawdę mam ochotę przeczytać. :) Zaciekawiłaś mnie tymi mądrościami, które płyną z książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Okładka jest beznadziejna, ale cieszę się, że treść jest warta uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)