maja 27, 2014

"Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej." Katarzyna T.Nowak

video-recenzja

  Napisanie książki o osobie, którą się kocha i całą sobą podziwia, to nie łatwe zadanie. Jeśli ta osoba jest na dodatek kimś, kto już odszedł, to ma się wrażenie, że należy pisać tylko prawdę. Taką właśnie opowieść, która jest prawdziwą przeprawą przez życie znanej pisarki, jest ta oto książka. Napisana przez córkę zmarłej, jest bardzo subiektywną historią w głąb przeszłości. Opowiada losy Doroty Terakowskiej, która znana jest z wielu pięknych książek. Każdy chyba słyszał bynajmniej o takich książkach jak "Poczwarka, "Tam gdzie spadają Anioły" czy nawet "Ono".


 Książa Katarzyny T. Nowak, jest pozycją przedstawiającą życie osoby, jaką była jej mama, lecz też historią jej całej rodziny. Masa informacji jaka znajduje się w tej pozycji, jest przedstawiana oczami różnych osób, nie tylko samej autorki. Dialogi, które autorka przywołuje z czasów młodości, są przede wszystkim przedstawieniem tego, jaka była jej mama. Książka,można by było powiedzieć, jest piękną formą pamiętnika. Niektóre wspomnienia są bardzo smutne, zapadają w pamięć, lecz niektóre też cieszą. Wszystko to jest dowodem, normalnej rodziny i szczerości w tej książce.

Bardzo spójnymi elementami w całej tej książce, są ciekawe zdjęcia, przedstawiające osoby z kręgu autorki. Mowa jest tutaj o osobach, nie tylko z jej rodziny, lecz też tych, z którymi miała styczność. Ciekawym ubarwieniem książki, są też "wypowiedzi" Doroty Terakowskiej które pochodzą z różnych źródeł. Można więc zobaczyć i poczuć, jaką charyzmę i temperament miała ta kobieta.

 Autorka napisała pozycję ukazując prawdę i to jaka ona była, tak na prawdę. Nie koloryzuje ani wywyższa swojej mamy, dzięki czemu Dorotę Terakowska można niemal poznać osobiście.

 Podsumowując. Książkę mogę polecić fanom Doroty Terakowskiej, którzy chcieliby poznać bliżej jej osobę. Nikt nie powinien mieć kłopotu ze zrozumieniem książki, ponieważ jest łatwa w odbiorze, pomimo trudnego tematu. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Moja ocena:
4/6 !!!

Wytyczne książki:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Autor: Katarzyna T.Nowak
Rok premiery: 2005 r. (data przybliżona)
Ilość stron: 336
Kategoria: autobiografia, dokumentalna
ISBN: 9788308045718
Cena detaliczna: 39,90 zł

16 komentarzy:

 1. Z przyjemnością zapoznałabym się z takimi bardzo intymnymi wspomnieniami odnośnie Doroty Terakowskiej. Bardzo lubię jej książki i podziwiam ją jako autorkę. Dobrze, że jej córka nie pozwala o niej zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka o autorce, której nie znam raczej nie wpadnie w moje ręce, ale miło się Ciebie słuchało ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dotychczas jedną książkę autorki i zdecydowanie chcę więcej. Miło byłoby poznać bliżej również jej osobę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej autorki, więc do tej książki mnie nie ciągnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki trzeba lubić :) Ja to rozumiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cenię sobie prozę Terakowskiej, więc z chęcią zajrzałabym do takich wyznań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie jestem fanką Doroty Terakowskiej. Czytałam jedynie jedną jej książkę ,,Tam gdzie spadają anioły'', ale średnio mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja się z Terakowską jeszcze nie zapoznałam, ale jeżeli polubię jej twórczość, z pewnością sięgnę i po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam i chyba po nią nie sięgnę, gdyż książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za takimi książkami, a autorki też nie czytam, więc dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie gustowałam w Terakowskiej, więc i ta książka nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Terakowską uwielbiam więc po książkę sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo bym chciała przeczytać tę książkę. Ja nie wiem, czy potrafiłabym napisać książkę o swojej mamie po jej śmierci.

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)