lutego 10, 2018

"Kłamczucha" E.Lockhart

Wierzyła, że im więcej wypocisz na treningu, tym mniej wycierpisz w walce.
Wierzyła, że najlepszym sposobem, by uniknąć złamanego serca, jest udawać, że się go nie ma.
Wierzyła, że to, jak mówisz, jest często ważniejsze niż to, co masz do powiedzenia.
Wierzyła też w filmy akcji, trening siłowy, potęgę makijażu, ćwiczenie pamięci, równe prawa oraz to, że z filmików na YouTube można się nauczyć miliona rzeczy, których na próżno szukać w college’u.
Jule West Williams to wojowniczka, dziewczyna kameleon, zawsze gotowa do ataku.
Imogen Sokoloff to dziedziczka fortuny i zagubiona w życiu sierota. Co przyniesie przyjaźń tych dwóch tak różnych dziewczyn?*

"Stanęła stopami w wodzie. Czuła, że Imogen Sokoloff właśnie tak by zrobiła, smakowała by ten drobny smutek i piękno widoku, trzymając dół sukienki nad kolanami. "
Kłamczucha zalicza się do powieści nie łatwych. Zapytacie czemu? Co w niej jest takiego, że należny się na niej dość skupić, aby ją zrozumieć? Przede wszystkim autorka zastosowała ciekawy ustęp, który bardzo miesza w akcji. Rozdziały opisane są nie po kolei. Dobrze czytacie. Zaczynamy akcję od najświeższych wiadomości, które odgrywają się w życiu Julie West Williams. Następnie mamy mieszankę niedalekiej przeszłości, oraz tej bardziej dalekiej. Dopiero pod koniec powieści dostrzegamy, jak to się wszystko zaczęło. Powiecie a po co to? Uważam, że jest to pewnego rodzaju plus w powieści, ponieważ czytelnik po większym skupieniu zaczyna dopiero rozumieć o co chodzi z charakterem głównej bohaterki. Mnie te ustępy bardzo przekonały.
Autorka stworzyła powieść dla młodzieży lecz dodała do niej nutkę thrillera. Nie mamy więc słodkiej lukrecji lecz czerwoną papryczkę chili. Czytelnik płonie za każdym razem, gdy do niego dociera o co chodzi w fabule. Nie raz myślałam sobie "- Ale kłamczucha!". Najlepszym jest jednak fakt, że nie wszystko co na początku jest jasne, w dalszej części takie pozostaje. Jak można się domyśleć, tytułowa Kłamczucha, nie od parady ma takie przezwisko. 

W powieści poznajemy wielu bohaterów. Tytułowa kłamczucha, to Julie, która nie jest osobą, za którą się podaje. Umiejętnie zrobiony makijaż, peruki i dopasowany strój do okoliczności sprawia, że dziewczyna może stać się nawet Tobą. Jest charyzmatyczna, wytrwała w dążeniu do określonego celu. Julie jest z psychologicznego punktu widzenia małą dziewczynką która boryka się z problemami dorosłych. Dziewczyna dorastała z dużymi ambicjami, nie zdając sobie sprawy z tego, że to ją niszczy. 
"- Wcale jej nie przypominasz, Jule - stwierdził. - Imogen była milion razy ładniejsza."
Kolejną postacią jest Imogen, bogaczka i przyjaciółka Julie. Dziewczyna popełnia samobójstwo, z którym nikt nie potrafi sobie poradzić. Każdy kto poznał Imogen pragnie nią być albo chociaż się z nią przyjaźnić. Jest piękna, bogata ale i przede wszystkim dużo podróżuje, jest wrażliwa na krzywdę zwierząt. Jest tym kimś, kim chce się stać Julie...
W akcji mamy również chłopaka Imogen, Forresta. Jest początkującym pisarzem. Chłopak od początku nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Imogen. Wciąż szuka przyczyny co pchnęło dziewczynę do tak karygodnego czynu. 
W lekturze mamy również styczność z rodzicami Imogen, prawie chłopakiem Julie, przyjaciółką Imogen oraz wieloma pobocznymi osobami. Wszyscy mają swoje miejsce w akcji. Każde z nich w pewien sposób miesza. 

Jak dla mnie, fabuła powieści jest bardzo ciekawa. Nie mogłam się od niej odkleić. Chciałam znać prawdę do samego końca. Mam nadzieję, że skusicie się na jej przeczytanie. Ja osobiście raz jeszcze chcę ją przeczytać, ale tym razem zacznę od wydarzeń tych najwcześniejszych. Rozpocznę od rozdziału I. Ciekawi mnie, jak ambitnie tym razem wciągnie mnie książka. Jak najbardziej polecam pobawić się z tą powieścią i otoczyć się nią na jeden wieczór. Pozostawi po sobie lekki dreszczyk, który jest nam, czytelnikom, niekiedy potrzebny. 

Moja ocena:
7/10

Wytyczne książki:
Wydawca: Czwarta Strona
Autor: E.Lockhart
Tytuł oryginalny: Genuine Fraud
Seria/tom:  -
Data premiery: 31 stycznia 2018 r.
Ilość stron: 315
Kategoria: dla młodzieży, thriller
Cena detaliczna: 36,90 zł

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Akurat. Zastrzegam, że moja opinia jest całkowicie subiektywna.*Opis wydawcy.

15 komentarzy:

 1. Nie mój klimat, więc raczej tę pozycję odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jednak nadzieję, że może z czasem Cię zainteresuje ;]

   Usuń
 2. Mam tę książkę w planach, jednak nie jest to lektura na już.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jednak nadzieję, że przypadnie Ci do gustu :]

   Usuń
 3. Ta książka wyskakuje mi z lodówki - bo widzę ją wszędzie, więc na obecny moment sobie ją odpuszczę ;), mimo Twojej zachęcającej recenzji i oceny :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to nowość, więc co się dziwić :] Osobiście ją polecam ;]

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. To prawda ♥ lektura godna uwagi ;]

   Usuń
 5. Myślę, że ta książka mogłaby mnie zainteresować. Nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy i oczywiście polecam :)

   Usuń
 6. Hmm... niby wiem, że nie dla mnie, ale jakoś kusi jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zainteresowała mnie ta książka, więc raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam o tej książce wiele pozytywnych opinii i myślę, że kiedyś się skuszę. Na razie nie bardzo mnie do niej ciągnie, ale u mnie z dnia na dzień może się to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj wędrowcze!
Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to nie pozostaje Ci nic innego jak umieścić komentarz, że tu byłeś.
Posiadasz bloga,stronę etc.? Nie musisz spamować! Odwiedzam każdego, więc nie przegapię i Ciebie! Zawsze się odwdzięczam!
Pozdrawiam serdecznie! :)